wczasy i noclegi w Ustce

ustecki.pl

Ustka ma chyba najładniejszy na całym wybrzeżu nadmorski deptak z punktami gastronomicznymi, muszlą koncertową, atrakcjami dla dzieci i pięknym widokiem na morze. Promenada biegnie przy plaży wschodniej ma prawie 2 kilometry i jest najdłuższa nad polskim morzem.
Na zachodnim krańcu promenady, w pobliżu latarni morskiej, od lat działa restauracja Korsarz z wyjątkowym morskim wystrojem wnętrza i potrawami z ryb.
Po sąsiedzku lody serwuje lodziarnia Kosta. Przez lata usteccy lodziarze uchodzili za niezrównanych w okolicy, a produkowane tu wyroby nie miały podobno równych w całym kraju. Jednym z legendarnych właścicieli był pan Kosik – gospodarz Kosty. Dobre, własnej roboty lody można także zjeść w tawernie Róża Wiatrów, serwującej ponadto dania z ryb i desery. Znajduje się ona w kompleksie gastronomicznym przy środkowym odcinku promenady.

Na końcu promenady, w budynku Zajazdu Dajana, warto zajrzeć do nowo otwartej restauracji Dym na wodzie (ul. Chopina 9) i spróbować przyrządzanych tam nowoczesnych dań. Choć restauracja działa dość krótko, zdobyła już spore grono miłośników i wskazywana jest jako jeden z najlepszych gastronomicznych adresów w mieście. Na końcu promenady znajdują się jeszcze dwa warte wspomnienia obiekty: betonowa wieża widokowa, dawniej wieżą obserwacji dwubocznej 9. Baterii Artylerii Stałej. Z wieży rozciąga się widok na ustecką plażę i klifowy brzeg morski koło Orzechowa. Po sąsiedzku od lipca 2012 r. stoi Ławeczka Ireny Kwiatkowskiej. Ta znana i ceniona w całym kraju aktorka przez lata najchętniej wypoczywała w Ustce. Właśnie tu, w tej nieco spokojniejszej części promenady, można było spotkać „kobietę pracującą” z kultowego w czasach PRL serialu Czterdziestolatek.

Pierwszy nadmorski park spacerowy w Ustce powstał w 1875 roku. Było to miejsce spacerów i spotkań średniozamożnych berlińczyków oraz bogatych Polaków z zaboru pruskiego i rosyjskiego. Dzisiaj jest dostępna dla osób niepełnosprawnych oraz dzieci w wózkach. Przylegają do niej kafejki, ogródki i kawiarenki ściągające tłumy turystów kryjących się w cieniu parasolów lub klimatyzowanych lokali podziwiających widoki na morze i plażę. Na końcu promenady i parku nadmorskiego znajduje się nieduża wieża widokowa.Inicjatorem budowy promenady było założone w 1870 r. Towarzystwo Kąpielowe, które także wśród swoich planów miało rozwój Ustki jako kurortu. Deptak uroczyście otwarto w sezonie w roku 1875. Z czasem przy promenadzie zaczęły powstawać obiekty gastronomiczne i hotelowe. Także po wojnie wybudowano przy promenadzie zespół obiektów gastronomicznych, a przed dawnym pawilonem zdrojowym ustawiono niewielką fontannę. Dostosowano także zachodni fragment deptaka do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Dziś promenada to wielkie centrum letniej rozrywki z kramami i tłumami letników sunących między automatami do gier, karuzelami i wystawionymi na sprzedaż obrazami. Także zimą nie brak tu spacerowiczów: mieszkańców Ustki, kuracjuszy czy mieszkańców Słupska chętnie odwiedzających w weekendy Ustkę.

Pisząc o promenadzie, nie sposób nie wspomnieć o licznych punktach gastronomicznych.


Ocena artykułu9,0/10 (na podstawie 1 oceny)

Oceń, skomentuj artykuł

Komentarze i oceny oglądających

Agnieszka poniedziałek, 12 wrzesień 2016r. 17:15
60
W tawernie "Róża Wiatrów" czekałam na posiłek (naleśniki i 2 kebaby) 50 minut. Mój mąż i córka oraz znajomi w barze obok dawno zdążyli zostać obsłużeni, najeść się i czekali na nas jeszcze 40 minut. Ludzie, którzy zamawiali po mnie też dawno zdążyli odejść od stolików. Natomiast niektórzy jak ja - czekali. Jeden pan na miseczkę zupy dla dziecka - 40 minut. Kiedy prosiłam kilka razy o sprawdzenie, czy moje zamówienie jest realizowane, zbywano mnie tym, że jest "masakra", bo dużo klientów i trzeba czekać. We wszystkich barach obok radzono sobie z natłokiem klienteli i zwracano się do nich życzliwie. Ja usłyszałam natomiast od pana przy kasie, że jak się nie podoba, to do domu! Powiedziałam, że wystawię im opinię, więc zaczął się ze mnie głośno śmiać. Widocznie dla nich satysfakcją jest niezadowolony klient. W szanującym się dobrą opinią barze oprócz słowa przepraszam, pewnie padłaby propozycja z rekompensatą - choćby w formie czegoś do picia. Smutne, jak traktują klienta...

chlapowo.pl

wczasy w Chłapowie

jastrzebiagora.eu

wczasy w Jastrzębiej Górze

debki.eu

wczasy w Dębkach

karwia.eu

wczasy w Karwii

jastarnia.eu

wczasy w Jastarni


©  2003 - 2024   www.ustecki.pl - noclegi na morzem na wczasy w Ustce - wakacje w Ustce

środa, 17 lipiec 2024r. 15:50:24, online: (0/2), 7.8 ms