wczasy i noclegi w Ustce

ustecki.pl
W plebiscytach nadmorska plaża w Ustce regularnie zajmuje najlepsze miejsca w Polsce. Oceniana jest czystości wody i piasku ale również i ofertę życia nocnego i jakość bazy noclegowej i gastronomicznej. Kolorowe tłum turystów z parawanami, opaleni ratownicy, ogromne dmuchane zabawki i zjeżdżalnie dla dzieci, sprzedawcy lodów popcornu i kawy... A może widok piasku, fal morza i przylegających wydm i lasu nielicznie zakłócony oddalonymi plażowiczami i nawoływaniem mew? Usteckie plaże zadowolą Ciebie...
4312

Dla miłośników morskich przygód, rybaków, wędkarzy, żeglarzy wspaniałym miejscem jest port morski w Ustce. Licznie cumują tutaj kutry, statki wycieczkowe i żaglówki. Przed I wojną światową Ustka była największym portem handlowym na Pomorzu. Obecnie wciąż rozwija się tu rybołówstwo oraz żeglarstwo, lecz port pełni głownie funkcję turystyczną.
117

To Ustka wykazała się jako pierwsza realizacją pionierskiego projektu Plażowego przedszkola - Plażowego Centrum Animacji dla Dzieci. Rodzaj mini przedszkola z atrakcjami w ramach którego organizuje się czas dla dzieci proponując gry i zabawy plażowe, naukę tańca, gimnastykę i wiele innych atrakcji a wszystko pod okiem doświadczonych wychowawców oraz studentów studiów pedagogicznych.
24

Ustka ma chyba najładniejszy na całym wybrzeżu nadmorski deptak z punktami gastronomicznymi, muszlą koncertową, atrakcjami dla dzieci i pięknym widokiem na morze. Promenada biegnie przy plaży wschodniej ma prawie 2 kilometry i jest najdłuższa nad polskim morzem.
116

W Ustce przy ulicy Limanowskiego możemy podziwiać ustecką latarnię, 21-metrową budowlę z czerwonej cegły z ośmiokątną wieżą, która w obecnym kształcie została uruchomiona w 1892 roku. Jej światło widoczne jest na odległość 30 kilometrów.
77

Kościół został wzniesiony w latach 1882-1885, w stylu neogotyckim, zbudowany pierwotnie za wsią, na pustej wydmie.
113

Trzecie molo w Ustce to pozostałość po niedokończonej inwestycji zapoczątkowanej w 1938 roku przez hitlerowskie Niemcy. Inwestycję osobiście zatwierdził Hermann Goering. Przeznaczono na nią ponad 30 mln. marek. Nowe molo miało mierzyć ponad półtora kilometra długości.
1

Dworzec kolejowy w Ustce został zbudowany w 1878 roku zastępując dotychczasową formę komunikacji między Ustką i Słupskiem obsługiwaną przez dyliżanse. Przed budową wykopano nowe koryto dla Słupi, bo pierwotnie płynęła ona z drugiej strony budynku i oddzielałaby go od wsi.
1

W podziemiach o długości 100 metrów przy usteckiej promenadzie (wejście z oznakowanego kiosku) znajduje się Muzeum Minerałów. Wystawa obejmuje ok. 600 minerałów, muszli i skamieniałości liczących niekiedy 500 milionów lat.
11

Muzeum Ziemi Usteckiej powstało w 2000 roku, dzięki staraniom powołanego w 1995 roku Towarzystwa Przyjaciół Ustki. Muzeum znajdujące się w Ustce przy ulicy Marynarki Polskiej 62 A zaspokoi ciekawość tych, którzy chcą poznać bogatą historię Ustki i okolic, które były własnością władców szczecińskich, gdańskich, słupskich, a także Duńczyków, Niemców.
12

Na poddaszu starej piekarni pana Eugeniusza Brzóski przy ulicy Marynarki Polskiej 49 mieści się Muzeum Chleba. Wyroby z piekarni pana Eugeniusza z uwagi na swoje wyjątkowe walory smakowe przyciągają turystów równie skutecznie jak ekspozycja bajkowych niemal staroci. Automat do sprzedaży cukierków sprzed ok. 80 lat, stuletnie gofrownice, ponad stuletni prototyp lodówki (bez prądu) i wreszcie prawie 400 letnie mieszadło do przerabiania ciasta piernikowego - szczęśliwie przetrwały historyczne zawieruchy.
4

Szlak "zwiniętych torów" poprowadzono z Ustki do Rowów, inny prowadzi z Łeby do Miastka przez Lębork. Ten pierwszy biegnie nasypami kolejowymi po bezdrożach w sąsiedztwie Słowińskiego Parku Narodowego, ale ponieważ nie jest zbyt długi można pokusić się o przejazd dalej.
11

Rezerwat i obejmuje obszar jeziora i nieużytków o łącznej powierzchni 194,80 ha. Jezioro Modła posiada rangę ostoi ptactwa wodnego i błotnego o znaczeniu europejskim i stanowi obszar specjalnej ochrony siedlisk roślinnych. Gniazdują tu ptaki stanowiące ewenement polskiej ornitologii: mewa śmieszka, mewa pospolita, łabędź niemy, rycyk, remiz, błotniak stawowy i łąkowy oraz bąk i kwiczoł.
11

Festiwal Sztucznych Ogni to największe i jedyne tego rodzaju święto w Polsce. Corocznie na początku lipca firmy z kraju i zza granicy specjalizujące się w produkcji fajerwerków rywalizują o miano najlepszego.
4

Rejsy wycieczkowe po morzu galeonem Dragon lub Unicus to szansa na przeżycie małej morskiej przygody z przyjemną muzyką szantową oraz sympatyczną obsługą. Największa popularnością cieszą się szczególnie widowiskowe i romantyczne rejsy podczas zachodu słońca. Kolory słońca i nieba odbijające się w morskich falach dodają niezwykłego uroku rejsowi.
8

Budynki stacji ratowniczej znajdujące się w Ustce przy ulicy Marynarki Polskiej pochodzące z 1867 r. zwane również jako Czerwone Szopy służą obecnie ratownikom jako zaplecze do przechowywania sprzętu ratunkowego. Dawniej w razie katastrofy morskiej bito w dzwon i wyprowadzano ze środka konie zaprzęgane do wozów. Większym pojazdem przewożono wielką łódź wiosłową, mniejszym zaś wyrzutnię rakiet.
2

KINO 7D to kino najnowszej generacji dostarczające wszystkim naszym zmysłom niesamowitych doznań. Oprócz dotychczas znanych efektów filmu 3D (trójwymiarowego), kino to oferuje dodatkowe wrażenia podczas oglądania filmu – 7D (dimension).
2

Umiarkowany wysiłek i rozrywka na świeżym powietrzu. Zapach sosnowego lasu, morska bogata w jod bryza to niektóre walory parku linowego z którego chcąc skorzystać zadbasz o dobre samopoczucie i zdrowie.
11

Bateria Bluechera Bunkry usytuowane na wydmie w zachodniej części Ustki to pozostałości po III Rzeszy. Budowę rozpoczęło w 1938 roku niemieckie Luftwaffe. Instalacja, której nadano imię feldmarszałka Blüchera - patrona miejscowego pułku kawalerii - składała się z czterech dział kalibru 105 mm. Bunkry połączone były ze sobą siecią podziemnych tuneli, gdzie znajdowały się pomieszczenia dla ok. 50 żołnierzy.
3

Miasto Ustka rozłożyło się u ujścia Słupi do Zatoki Słupskiej Morza Bałtyckiego. Rzeka dzieli miasteczko na dwie części — zachodnią przemysłową i wschodnią wczasowo-uzdrowiskową. Miasto zyskało sobie dużą popularność wśród turystów głównie dzięki szerokiej, drobnoziarnistej plaży nadmorskiej, przezroczystej, czystej wodzie i możliwość kąpieli. Nie bez znaczenia jest dobre zagospodarowanie plaży, spacerowy falochron czy promenada nadmorska.
2

Rzeźba została wykonana w 2000 roku. Inicjatorem powstania i zamawiającym był ksiądz Jan Gieriatowicz – słupski proboszcz kościoła pw. św. Jacka. Autorem i wykonawcą pomnika jest słupski rzeźbiarz Antoni Wilma.
1

Pomnik polskiego kompozytora Fryderyka Chopina (1810-1849) znajduje się w Parku Nadmorskim na promenadzie. Postać jest wyprostowana, krocząca w kierunku morza.
5

Ławeczka Ireny Kwiatkowskiej stoi we wschodniej części Promenady Nadmorskiej w Ustce w parku uzdrowiskowym, w miejscu, gdzie aktorka często siadywała podczas swojego pobytu w Ustce. Pomnik - Ławeczkę odsłonięto w 2012 roku, po śmierci aktorki.
2

Pomnik przedstawia rybaka w podeszłym wieku ubranego w płaszcz i kapelusz trzymającego w prawej dłoni rybę - dorsza, a przez lewą rękę ma przerzuconą sieć rybacką. Pomnik jest wykonany z piaskowca i sięga blisko 2 metrów wysokości.
2

Pomnik Syrenki znajduje się on na kamiennym molo na wschodnim falochronie portu, gdzie wcześniej znajdował się pomnik św. Jana Nepomucena (został przeniesiony na zachodnią część portu).
8

Rzeźba przedstawia konającego wojownika, resztką sił osłaniającego się tarczą z herbem Ustki przed ciosami, w stylistyce typowej dla autora rzeźby Josefa Thoraka - neoklasycyzm z mocnymi akcentami ekspresjonizmu. Figurę wykonaną w technice odlewu z brązu osadzono na kamiennym czworobocznym cokole, na którego froncie wykuto inskrypcję "Unsern toten Kriegern".
4

Herb Ustki powstał w 1922 r. przez miejscowego artystę, malarza Wilhelma Granzowa, oficjalnie został zatwierdzony dwa lata później. Przedstawia na błękitnej tarczy okręt oraz syrenę trzymającą srebrnego łososia.
32

Legenda o powstaniu herbu usteckiego opowiada o syrence, występującej pod postacią Bryzgi Rosowej, która jest uosobieniem dobra. Pomaga ociemniałej wdowie Maruszy, wyczekującej nad brzegiem morza powrotu żaglowca, na który zaciągnął się jej syn Gwido.
3

Jakie imprezy czekają w tym sezonie letnim na turystów oraz mieszkańców Ustki?

Urząd Morski w Słupsku realizuje nowatorską inwestycję polegającą na budowie tzw. sztucznej rafy. Elementy rafy będą ułożone w odległości 70-110 metrów od brzegu, będą miały około dwóch kilometrów długości. Z powodu zmian klimatycznych fale, które docierają do brzegów morskich, są coraz wyższe, a przez to silniejsze, i powodują coraz większe zniszczenia. Rafa spowoduje, że do brzegu dotrą słabsze fale i nie będą niszczyć plaż. Ponadto w tych spłyconych miejscach będzie się osadzał piasek niesiony przez wodę.


chlapowo.pl

wczasy w Chłapowie

jastrzebiagora.eu

wczasy w Jastrzębiej Górze

debki.eu

wczasy w Dębkach

karwia.eu

wczasy w Karwii

jastarnia.eu

wczasy w Jastarni

noclegi w Ustce:

polecamy:

  • letnik.pl - kwatery nad morzem
  • wczasy.pl - noclegi na wczasy

©  2003 - 2024   www.ustecki.pl - noclegi na morzem na wczasy w Ustce - wakacje w Ustce

czwartek, 25 kwiecień 2024r. 19:08:08, online: (0/2), 30.8 ms