wczasy i noclegi w Ustce

ustecki.pl

Rzeźba przedstawia konającego wojownika, resztką sił osłaniającego się tarczą z herbem Ustki przed ciosami, w stylistyce typowej dla autora rzeźby Josefa Thoraka - neoklasycyzm z mocnymi akcentami ekspresjonizmu. Figurę wykonaną w technice odlewu z brązu osadzono na kamiennym czworobocznym cokole, na którego froncie wykuto inskrypcję "Unsern toten Kriegern".

"Konający wojownik" szczęśliwie przetrwał koleje losu. Po wojnie niemieckojęzyczny tekst usunięto i nałożono tablicę w języku polskim "Bezimiennym bohaterom wojen światowych - społeczeństwo Ustki". Tablica po jakimś czasie zniknęła, natomiast pomnik stoi do dnia dzisiejszego w Parku im. Chopina. Jest po fachowej konserwacji, zadbany osadzony w pięknej nadmorskiej scenerii.

Josef Thorak austriacki rzeźbiarz urodził się 7 lutego 1889 w Salzburgu, zmarł 26 lutego 1952 w zamku Hartmannsberg w gminie Bad Endorf.

Był synem mistrza garncarskiego, w sklepie prowadzonym przez ojca uczył się garncarstwa i ceramiki. W 1912 rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu. W 1915 wyjechał do Berlina, aby kontynuować studia.
Jego rzeźby, przedstawiające muskularne, często nagie, postacie ludzkie, były utrzymane w manierze neoklasycystycznej z widocznymi wpływami ekspresjonizmu. Monumentalny charakter pomników znalazł uznanie u ideologów nazistowskich. Thorak, był uważany, obok Arno Brekera, za oficjalnego rzeźbiarza Trzeciej Rzeszy.


Oceń artykuł jako pierwszy

Oceń, skomentuj artykuł jako pierwszy


chlapowo.pl

wczasy w Chłapowie

jastrzebiagora.eu

wczasy w Jastrzębiej Górze

debki.eu

wczasy w Dębkach

karwia.eu

wczasy w Karwii

jastarnia.eu

wczasy w Jastarni


©  2003 - 2024   www.ustecki.pl - noclegi na morzem na wczasy w Ustce - wakacje w Ustce

środa, 22 maj 2024r. 06:59:38, online: (0/2), 6.9 ms