wczasy i noclegi w Ustce

ustecki.pl

Ławeczka Ireny Kwiatkowskiej stoi we wschodniej części Promenady Nadmorskiej w Ustce w parku uzdrowiskowym, w miejscu, gdzie aktorka często siadywała podczas swojego pobytu w Ustce. Pomnik - Ławeczkę odsłonięto w 2012 roku, po śmierci aktorki.
Forma pomniku wyglądem przypomina taśmę filmową. Jej wykonawcami są rzeźbiarz Rafał Nowak i odlewnik Piotr Garstka.

Irena Kwiatkowska urodzona 17 września 1912 roku w Warszawie. Debiutowała w teatrze Cyrulik Warszawski. Przed wojną grywała w teatrach Powszechnym w Warszawie, Nowym w Poznaniu i Polskim w Katowicach. W czasie wojny była żołnierzem AK, uczestniczyła w powstaniu warszawskim. P wojnie wyjechała do Krakowa, gdzie występowała w kabarecie Siedem Kotów. Irena Kwiatkowska wcieliła się w ponad sto ról teatralnych, 20 filmowych i telewizyjnych (m.in. jako matka Pawła w Wojnie Domowej, kobieta pracująca w Czterdziestolatku). Występowała w Kabarecie Dudek oraz Kabarecie Starszych Panów.

W 2009 roku została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Irena Kwiatkowska zmarła 3 marca 2011 roku, a jej ciało spoczęło na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.


Oceń artykuł jako pierwszy

Oceń, skomentuj artykuł jako pierwszy


chlapowo.pl

wczasy w Chłapowie

jastrzebiagora.eu

wczasy w Jastrzębiej Górze

debki.eu

wczasy w Dębkach

karwia.eu

wczasy w Karwii

jastarnia.eu

wczasy w Jastarni


©  2003 - 2024   www.ustecki.pl - noclegi na morzem na wczasy w Ustce - wakacje w Ustce

środa, 17 lipiec 2024r. 16:35:38, online: (0/2), 6.2 ms