wczasy i noclegi w Ustce

ustecki.pl

Miasto Ustka rozłożyło się u ujścia Słupi do Zatoki Słupskiej Morza Bałtyckiego. Rzeka dzieli miasteczko na dwie części — zachodnią przemysłową i wschodnią wczasowo-uzdrowiskową.

Miasto zyskało sobie dużą popularność wśród turystów głównie dzięki szerokiej, drobnoziarnistej plaży nadmorskiej, przezroczystej, czystej wodzie i możliwość kąpieli. Nie bez znaczenia jest dobre zagospodarowanie plaży, spacerowy falochron czy promenada nadmorska.
Korzystne warunki środowiskowe i klimatyczne sprawiły, że Ustka już w połowie XIX wieiku znana była jako kąpielisko. Miejscowość znajduje się na uczęszczanym szlaku turystycznym wiodącym z Pucka przez Łebę, Ustkę do Kołobrzegu. Urozmaicona konfiguracja terenu z licznymi pagórkami, bogatą szatą boru mieszanego i lasów Liściastych, jeziorami sprzyja wędrówkom turystycznym.

Specyficzny mikroklimat, powstały dzięki unikalnym warunkom naturalnym sprzyja regeneracji sił i leczeniu wielu dolegliwości. Liczne atrakcje, świetne trasy rowerowe, korzystne dla paralotniarzy wiatry, komfortowa baza noclegowa - długo by wymieniać. Ustka jest rzeczywiście perłą w koronie polskich uzdrowisk.
Uzdrowiskowe walory w Ustce były znane już przed I wojną światową kiedy to kuracjusze mogli korzystać z usług tzw. Usteckich Łazienek, gdzie leczono różne dolegliwości (choroby dróg oddechowych, reumatyzm, choroby układu krążenia itp.). W tym miejscu w 1912 r. wybudowano Zakład Przyrodoleczniczy, który funkcjonuje do dziś.

Niezwykłe walory uzdrowiskowe Ustka zawdzięcza warunkom naturalnym klimatu. Wiatry zachodnie i północno-zachodnie niosą ze sobą czyste powietrze, które jest dodatkowo filtrowane w rejonie kanału portowego. Zjawisko różnicy temperatur między chłodniejszą wodą i cieplejszym powietrzem sprzyja opadaniu w tym miejscu pyłów i zanieczyszczeń. Dzięki tej tak zwanej "poduszce hydrotermicznej", powietrze we wschodniej Ustce jest niemal krystaliczne. Inną unikalną zaletą Ustki są znaczące anomalie magnetyczne, standardowo zaznaczane na mapach morskich. Bliskość morza oraz lasy obfitujące w czarną sosnę - to wszystko daje wysoką zawartość jodu, soli wapnia i magnezu w środowisku - zwykle ubogim w te pożyteczne pierwiastki.

Ustecki klimat bardzo cenią alergicy, osoby z dolegliwościami układu krążenia oraz narządów ruchu. Warto podkreślić, że duża część miasta została specjalnie przystosowana dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Mogą one i dostać się na plażę - po specjalnych podestach - i dojechać nawet na koniec portowego falochronu. Całoroczny charakter uzdrowiska skutkuje m.in. wyższym standardem noclegowej bazy sanatoryjnej, która przeszła gruntowną modernizację - zgodnie ze współczesnymi wymogami.


Oceń artykuł jako pierwszy

Oceń, skomentuj artykuł jako pierwszy


chlapowo.pl

wczasy w Chłapowie

jastrzebiagora.eu

wczasy w Jastrzębiej Górze

debki.eu

wczasy w Dębkach

karwia.eu

wczasy w Karwii

jastarnia.eu

wczasy w Jastarni


©  2003 - 2024   www.ustecki.pl - noclegi na morzem na wczasy w Ustce - wakacje w Ustce

środa, 22 maj 2024r. 06:44:06, online: (0/2), 7.2 ms