wczasy i noclegi w Ustce

ustecki.pl

Bateria Bluechera
Bunkry usytuowane na wydmie w zachodniej części Ustki to pozostałości po III Rzeszy. Budowę rozpoczęło w 1938 roku niemieckie Luftwaffe. Instalacja, której nadano imię feldmarszałka Blüchera - patrona miejscowego pułku kawalerii - składała się z czterech dział kalibru 105 mm. Bunkry połączone były ze sobą siecią podziemnych tuneli, gdzie znajdowały się pomieszczenia dla ok. 50 żołnierzy.

Bateria dział 105 mm powstała przed II wojną światową jako ochrona portu w Ustce przed potencjalnym polskim desantem z morza. Później pełniła funkcję najdalej wysuniętego na północ fragmentu Wału Pomorskiego. Obiekty częściowo wysadzone - dzisiaj doczekały się jednak lepszych czasów. Dwie z pozostałych żelbetowych działobitni są połączone podziemnym korytarzem z zachowanymi pomieszczeniami socjalnymi obsługi dział. Ok. 300 m dalej jest jeszcze schron amunicyjny.

Dzisiejsza bateria Blchera, po renowacji wnętrz oraz uporządkowaniu terenu wokół bunkrów stała się fragmentem szlaku historyczno-militarnego pod nazwą Park Historii Twierdza Ustka. W podziemiach uruchomiono interaktywne ekspozycje, gdzie każdy może się np. przebrać w dowolny strój wojskowy z czasów II wojny światowej i zrobić sobie w nim zdjęcie.
Efektowne elementy dźwiękowe, świetlne oraz wizualne zaskoczą niejednego - tak dzieci jak i dorosłych, odwiedzających rodzinnie i z wycieczką. Poznanie i dosłowne poczucie w taki historii z pewnością zostanie w pamięci na dłużej.

9 Bateria Artylerii Stałej - to kolejne pozostałości militarne w Ustce. Stanowią je żelbetowe fortyfikacje chroniące port oraz fragment morskiego szlaku komunikacyjnego. Stosowane tutaj radzieckie działa 130 mm miały zasięg ok. 25 km. Obiekt był pilnie strzeżony i chroniony min. przez gniazda karabinów maszynowych (w kształcie grzybów z okienkami) oraz system łączących je krytych transzei. Jak nieraz bywało w historii, w pewnym momencie rozbudowę umocnień przerwano, a stanowiska częściowo zagospodarowała przyroda.
Dzisiaj obiekty 9 BAS znajdują się pod opieką usteckiego Stowarzyszenia Miłośników Fortyfikacji, które zaprasza do zwiedzania tych reliktów z czasów zimnej wojny.


Oceń artykuł jako pierwszy

Oceń, skomentuj artykuł jako pierwszy


chlapowo.pl

wczasy w Chłapowie

jastrzebiagora.eu

wczasy w Jastrzębiej Górze

debki.eu

wczasy w Dębkach

karwia.eu

wczasy w Karwii

jastarnia.eu

wczasy w Jastarni


©  2003 - 2024   www.ustecki.pl - noclegi na morzem na wczasy w Ustce - wakacje w Ustce

środa, 22 maj 2024r. 07:59:18, online: (0/2), 6 ms